İzmir Enternasyonal Fuarı
86. İEF HAKKINDA

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir; ülke tarihinin ilk fuarının da ev sahibiydi. 86 yıl önce savaşlara, kıtlıklara, krizlere rağmen düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ticaret fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı, 86. kez kapılarını geleceğe açtı. Her yıl başka bir temayla düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki  teması "İNOVASYON - ENERJİ”. Onur Konuğu İli "MUĞLA", Partner Ülkesi Rusya'ydı. Ana sponsoru Folkart olan 86. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın, inovasyon ana sponsoru ise Vestel oldu. 

Son yılların en çok ziyaretçi akınına uğrayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ikili iş görüşmelerinde bir milyar dolara yakın iş bağlantısı sağlandı. 

Fuar süresince sahnelenen on üç tiyatro oyunu ve müzikal gösteriler, on konser, on bir sinema gösterimi, dokuz caz konseri, ikisi gezici dokuzu  sabit olmak üzere onbir farklı sokak gösterisi, söyleşiler, sergiler, workshoplar, sinema atölyesi, yoga, zumba ve sanat sokağı etkinlikleri İzmir ve Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkenin hemen her bölgesinden gelen ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

ÇİM KONSERLERİ’NE BÜYÜK İLGİ

İzmir Enternasyonal Fuarı Çim Konserleri’nde fuar ziyaretçileri ünlü sanatçılarla buluştu. Nilüfer, Doğukan Manço, Sıla, Mabel Matiz, Demet Akalın, Volkan Konak, Buray, Teoman, Buika, Selami Şahin ve Candan Erçetin 10 gün boyunca Çim Konserlerinde sevenleriyle buluştu. Her yıl pek çok ünlü ismin sahne aldığı Çim Konserlerine bu sene ilgi yüzbinlerin üzerindeydi. 

MOGAMBO’DA CAZ KEYFİ

Geçmiş yıllarda bir gece kulübü olarak fuarın vazgeçilmezleri arasında olan Mogambo’da geçtiğimiz yıl başlayan caz keyfi bu yıl da devam etti. Lisa Simone, Bülent Ortaçgil,Tuna Kiremitçi,Vedat Sakman, China Moses,Fatih Erkoç, Della Miles,Ferit Odman,Zuhal Olcay'ın sahne aldığı caz geceleri kulakların pazını sildi. 

MERAVİGLİA’DAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

İtalyan Gösteri Grubu Sonics, “Meraviglia” gösterisi ile Kültürpark Sanat Sokağı Uzun Havuz kenarına kurulan dev sahnede görsel şölen sundu. Performanslarına vinç yardımı ile yirmi metre yükseklikte başlayan dansçılar gösteriyi izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı.

SOKAK GÖSTERİLERİ RENK KATTI

Dünyaca ünlü sokak gösterileri, fuar boyunca Kültürpark sokaklarını renklendirdi.  Gezici gösteriler kapsamında yer alan ve fuar için Fransa’dan gelen “Giant Elephant” ekibi, fuar severleri Bollywood sokaklarına götürdü. Ekibin en ilgi çekici üyesi 12 ton ağırlığındaki Dev Fil, fuarın unutulmaz ev sahibi, eski dost Bahadır’a olan benzerliğiyle de İzmirlilerin sevgisini kazandı.  

Fuar sokaklarının gezici müzisyenleri ise  “Lumen Parade”, Bubbles Show”,  İngiltere’den gelen “The Baloon Man", İllüzyonist Ahmet Küçükdoğan, çocuklardan yetişkinlere herkesin ilgisini topladı. 

 “Led Drum” ekibi ritim ve led gösterileri ile fuar ziyaretçilerine görsel şölen sundu. Pinti Band, Evrencan Gündüz ve müzik grubu fuar süresince sokakları müziksiz bırakmadı. 

İEF'de TİYATRO SEVGİSİ SALONA SIĞMADI

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tiyatro oyunları da büyük ilgi gördü.Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu ve İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki gösterimlerin davetiyeleri günler öncesinde tükenirken, girişlerde uzun kuyruklar oluştu. Bir Zamanlar Gazinoda, Ahududu, Aşkım Kapışmak ve Nilgün Belgün ile İlişkiler Komedisi, Aşk-ı Memduh, Hedwig ve Angry Inch, Sevgilime Göz Kulak Ol, Akidezadeler ‘Bir Tatlı Huzur, Cimri, Beni Nükhet Duru Sanıyorlar İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde sergilenen oyunlar oldu. 

Atatürk Açıkhava Tiyatrosu da önemli oyunlara ev sahipliği yaptı. Lewis Carrol’un çocuklar için yazdığı ancak bir felsefi metin özelliğini taşıyan Alice Harikalar Diyarında adlı  eseri; teknolojiyle yaratılan muhteşem görüntüler, ışık ve renkler arasındaki dans gösterileriyle İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yeniden can buldu. Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi, Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş seyirciyle buluşurken Folkart Academy’de, tiyatro eğitimi alan öğrenciler, ilk oyunları Sersefil Müzikali ile sahnedeydi.

SİNEMA BURADA FESTİVALİ

Bu yıl 17 incisi düzenlenen Sinema Burada Festivali’nde, Lale Belkıs ile Aytaç Arman’a Onur Ödülü verilirken; genç sanatçılar Öykü Karayel ve Rıza Kocaoğlu ise Başarı Ödülü aldı.

Sinema Burada Festivali’nde, 13'ü uzun 6'sı kısa metraj film olmak üzere toplam 19 film izlendi. İzleyiciler festivalin son gününde ise, ilk defa yapılan uluslararası gala gösterimine katılma olanağı buldu. 

EDEBİYAT İEF’DEYDİ

Bu yıl 86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında ilk kez Edebiyat Sohbetleri yapıldı. İzmir Sanat Merkezi Bahçesi’nde düzenlenen söyleşiler pek çok ünlü edebiyatçıyı ağırladı.Yazar Oya Baydar, Gazeteci-Yazar Mine Söğüt, yazar, fotoğrafçı, masal araştırmacısı Özcan Yüksek, yazar, oyuncu, senarist Ercan Kesal, film yapımcısı, yazar Arif Keskiner ve yüksek mimar yazar Melih Güneş Edebiyat Sohbetlerinin konuğu oldu. 

TRANSANATOLIA KÜLTÜRPARK’TAN BAŞLADI

86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında bir büyük uluslararası etkinliğe daha imza atıldı. Türkiye ve Avrupa'nın en uzun parkura sahip rallisi "Transanatolia" 19 Ağustos günü Kültürpark'tan başladı. 26 Ağutos’ta Samsun'da noktalanan yarışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başlattı.
 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın hazırladığı “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” – Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi, ilçe belediyelerin halk danslarını ve kültürel etkinliklerini sahneledikleri Destinasyon SahnesiInterstellar Uzay Sergisi ve  CERN Dinleme EnstelasyonuEge Üniversitesi Okul Öncesi Gelişim, fotoğraf, Masterpiece (geri dönüşümlü malzeme), Pınar Resim, Sihirbazlık, Balon Show, Ebru, Origami, Çanta Boyama ve Mask atölyeleri, Kültürpark’ın yemyeşil ağaçları altında çocukların, okul öncesi eğitimi keşfedici ve yaratıcı öğrenme etkinlikleriyle aldıkları İZELMAN Çocuk Kulübü, Yaratıcılığı geliştiren atölyeleri ile Migros Çocuk Kulübü 86. İzmir Enternasyonal Fuarı'ndaydı. 

2018 yılında 7 -16 eylül tarihleri arasında düzenlenecek İzmir Enternasyonal Fuarı 86 yıllık enerjisiyle ziyaretçi ve katılımcılarını bekliyor.