90. İzmir Enternasyonal Fuarı

İZMİR ENTERNASYONAL FUARI

03 – 12 EYLÜL 2021

Her yıl farklı kültürlere ev sahipliği yapan; havasını soluyan herkesi, geçmiş ve gelecek arasında zaman yolculuğuna çıkartan İzmir Enternasyonal Fuarı, pandemi koşullarına rağmen geçmişten geleceğe uzanmaya devam ediyor…

Dünyanın en köklü uluslararası genel ticaret fuarlarından biri ve ülke tarihinin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, İZFAŞ tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde; 03 – 12 EYLÜL 2021 tarihleri arasında, İzmir Uluslararası Fuar Alanı / Kültürpark’ta 90. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir, savaşlara, kıtlıklara, krizlere rağmen 90 yıllık tarihi serüvenine devam eden Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı ile, tüm yerli ve yabancı katılımcı firma ve ziyaretçiler için büyük bir ticari fırsat ve festival alanı olmaya pandemi koşullarına rağmen bu yıl da devam edecek.

Ticaretin, kültür-sanat ve eğlenceyle buluştuğu en uzun soluklu fuarı olan, İzmir Enternasyonal Fuarı, köklü geçmişini, 21.yüzyılın değişen ve gelişen yapısına uygun olarak, bu yıl da pandemi koşullarına uygun olarak gerekli tüm önlemler alınarak geleneksel öncü rolünü sürdürmeye devam edecektir.

Dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan COVID- 19 salgını nedeni ile, 90. İEF 03 – 12 Eylül 2021 tarihlerinde, Ticaret Bakanlığı’nın 18.08.2020 tarihli ve 56679989 sayılı yazısı gereği, açık alanda ve sınırlı sayıda ziyaretçi girişine izin verilerek, ilgili bakanlık ve kurumların direktifleri doğrultusunda gerekli pandemi önlemleri uyarınca; maske, sosyal mesafe, her stantta dezenfektan bulunması ve kullanımı mecbur tutularak, gıda alanlarında oturma düzeni oluşturulmadan, kontrollü olarak düzenlenecektir.

Ticaret Bakanlığı'nın 18.08.2020 tarihli ve 56679989 sayılı yazısı gereği; dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle açık alanda düzenlenecek yurt içi fuarlarda aşağıda belirtilen hususlara riayet edilecektir.

Fuar alanına girişte ve fuar alanında katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanacaktır.

Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı ve görevliler fuar alanına alınmayacaktır.

Her stantta el antiseptiği bulundurulacaktır

Fuar alanında kurallara uyum denetlenecektir.

✓ 89. İEF’ye Bakış;

Dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan COVID-19 Salgını nedeni ile , 89. İEF 04 -08 Eylül 2020 tarihlerinde , Ticaret Bakanlığı’nın 18.08.2020 tarihli ve 56679989 sayılı yazısı gereği, açık alanda ve sınırlı sayıda ziyaretçi girişine izin verilerek, ilgili bakanlık ve kurumların direktifleri doğrultusunda gerekli pandemi önlemleri uyarınca; maske, sosyal mesafe, her standta dezenfektan bulunması ve kullanımı mecbur tutularak, gıda alanlarında oturma düzeni oluşturulmadan, kontrollü olarak düzenlenmiştir.

89. İEF, pandemi sebebi ile sınırlı katılım ile 10 günlük organizasyon, 5 gün olarak gerçekleştirilmiştir.

89. İEF, pandemi sebebi ile sınırlı katılım ile 10 günlük organizasyon, 5 gün olarak gerçekleştirilmiştir.

89. İEF’ye Gıda, Hediyelik Eşya, Eğitim Sektörlerinden olmak üzere 39 firma katılım göstermişdir.

3.796 m2 Sergi Alanı

26.585 Ziyaretçi.

39 Katılımcı

ÜRÜN GRUPLARI:

➢ Gıda Ürünleri

➢ Eğitim

➢ Hediyelik Eşya

İzmir İş Günleri

6. Uluslararası İzmir İş Günleri; T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ tarafından; İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi (İMEAK) işbirliğiyle 3-4 Eylül tarihlerinde online olarak düzenlendi. Katılımcıların çoğu oturumlara, Fuar İzmir’e kurulan stüdyolardan katıldı. Oturumların tamamı, www.izmirisgunleri.com adresi üzerinden online olarak aktarıldı.

“Akdeniz’de Ticaretin Lojistiği” başlığı altında yapılan 9 oturumda yerli ve yabancı 40’ın üzerinde konuşmacı yer aldı. Pandemi koşulları sebebiyle ilk kez online olarak düzenlenen toplantılar, uluslararası ticaretin her koşulda devam edebileceğinin göstergesi oldu.

4 Eylül’de ise T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ile bir araya geldi. Fiziki ortamda yapılan ve İzmir’in Türkiye ticaretindeki stratejik öneminin değerlendirildiği toplantı, Swissotel Büyük Efes’te gerçekleştirildi.

2 günde gerçekleşen 9 oturuma aralarında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı Moulay Hafid Elalamy; İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Maria Reyes Maroto Illera; İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bulunduğu 40’ın üzerinde konuşmacı katıldı. Online olarak gerçekleşen oturumlarda 50’ye yakın konu gündeme geldi.

90. İEF kapsamında düzenlenecek olan 7. İzmir İş Günleri, 2 – 3 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir Swiss Otel’de gerçekleştirilecek olup, pandemi sürecindeki gelişmelere göre toplantılar online platformda gerçekleşebilecektir.

Niçin katılmalı ?

• Marka değerini arttırmak için

• Ticari canlılık sağlamak için

• İlk üreticiden son tüketiciye kadar geniş yelpazedeki ziyaretçi profili ile bir araya gelmek için

89. İEF ETKİNLİKLERİ

• 9 KONSER, 1 DANS GÖSTERİSİ

• NEXT GAME STARTUP OYUN GİRİŞİMCİLİĞİ YARIŞMASI FİNALİ

• 1 TİYATRO

• GRAFFİTİ ETKİNLİĞİ

• SURVIVOR PARKURU

• 4 SİNEMA GÖSTERİMİ

• 16 SOKAK GÖSTERİSİ

• 89. İEF AKDENİZ LEZZETLERİ

89. İEF etkinlikleri, pandemi kuralları uyarınca sosyal mesafe kurallarına uygun oturma düzeni alınarak düzenlenmiştir.

Fuar Takvimi:

Ulusal Katılım: 03 –12 Eylül 2021

Ziyaret Saatleri: 12:00 – 23:00

Fuar Alanı: Kültürpark

Etkinlik Adresi: Şair Eşref Bulv. No:50 Montrö Kültürpark 35230 Alsancak / İZMİR

İletişim Adresi: Fuarizmir Sakarya Cad. 35410 Gaziemir / İZMİR