90. İzmir Enternasyonal Fuarı

90.İZMİR ENTERNASYONAL FUARI

Geleceğe umutla açılan kapı: 90. İzmir Enternasyonal Fuarı

Dünyanın tarihsel ve ekonomik hafızasını içinde barındıran, Kültürpark’ta Türkiye’nin kültürel değerlerini aynı çatı altında toplayan cumhuriyetin mirası İzmir Enternasyonal Fuarı, 90’ıncı yaşında küresel değişim ve dönüşümlere ışık tutarak geçmişten geleceğe uzandı.

3-12 Eylül 2021 tarihleri arasında 90. kez Kültürpark’ta düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı;  90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz”, “Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile ziyaretçilerine, hepimizin özlediği keyif ve eğlence dolu günleri yeniden sunarak 10 gün boyunca umudun ve coşkunun adresi oldu.

Dünya kentlerinin ortak geleceği bu sene İzmir’de yazıldı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü, Türkiye’de ilk kez 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir Kültürpark’ta düzenlendi. Zirve’de, pandemi sonrası kentlerin geleceği için yol haritası hazırlandı, kültürel ağlar ve paydaşlar sürdürülebilir kalkınmada kültürel politikaların yerini tartışmak için bir araya geldi.

İzmir İş Günleri’nde iklim krizine küresel çözümler

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında ve T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde, 2-3 Eylül tarihleri arasında “Ticaret ve Lojistik Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Yeşil Mutabakat” ana teması altında  sanal ortamda düzenlenen 7. Uluslararası İzmir İş Günleri’nde;  toplamda 8 ülkeden bakanlık düzeyindeki konuşmacının katılımı ile “iklim krizi” için dünya genelinde geliştirilen stratejiler, döngüsel ekonomi, yeşil kalkınma, iklim değişikliği, AB Yeşil Mutabakatı gibi önemli konular değerlendirildi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen 90. İzmir Enternasyonal Fuarı; 10 gün boyunca teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi oldu. 12 ana başlık altında 70’i aşkın etkinlikle her yaş grubuna hitap eden Fuar’ın ana sponsoru Folkart, etkinlik sponsoru ise Migros’tu. Birbirinden ünlü sanatçıların sahne aldığı Çim Konserleri ve Mogambo Geceleri, 20. Sinema Burada Festivali, Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler, çocuklar ve yetişkinler için oyun alanları, spor alanı, bilgi yarışması, özel sergileri, kültürel ve sanatsal etkinlikler ziyaretçi akınına uğradı. Lozan kapısı girişine kurulan çarşıda ziyaretçiler hediyelik eşyalar satın aldı. Kitap Sokağı alanındaki yayınevleri ise, hem imza günleri düzenledi hem de fuar ziyaretçilerine özel indirimleri ile kitapseverlere güzel birer sürpriz yaptı.

Fuar ayrıca dünyaca ünlü sergilere de ev sahipliği yaptı. Belenco ile “Refik Anadol Bosphorus” Sergisi, “Artifex Ludens Sanatla Oyun” Sergisi, 1875 Kara Sinan’a Merhaba Karikatür Sergisi,  İş Bankası -“Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” Sergisi ile Lozan kapısı girişinde ziyaretçileri karşılayan 90. İEF Tarihi Sergisi fuar süresince göz doldurdu.

Modern dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye yaymayı kendine amaç edinen İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl ilk kez Next Game Startup ve Oyun Girişimciliği etkinlikleri düzenleyerek bilişim ve girişimciliğe yatırım yaptı.

Geleneği gelecek ile buluşturan İzmir Enternasyonal Fuarı,  ticareti canlandırmanın yanı sıra birbirinden renkli etkinlikleriyle ziyaretçilerine eğlence ve coşku dolu anlar yaşatarak umudumuzu tazeledi.