Tarih: 05 - 06 Eylül 2019

Yer: Swissotel Büyük Efes, İzmir

İzmir İş Günleri

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamındaki en önemli organizasyonlardan biri de T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen İzmir İş Günleri’dir. İzmir İş Günleri’nde delegasyonlar arasında ve bakanlar seviyesinde iş görüşmeleri yapılarak ikili ticaret anlaşmaları imzalanmaktadır. Türkiye için ticari anlamda uluslararası bir platform niteliğinde olan bu çalışma ile İzmir Enternasyonal Fuarı, uluslararası ticaret misyonunu yerine getirmekte ve katılımcılara yeni ticaret kapıları açmaktadır.

Modern İpek Yolu Projesi ‘’Bir Kuşak Bir Yol’’un mimarı Çin Halk Cumhuriyeti ve 30’un üstünde ülke, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir İş Günleri’nde!

Geçtiğimiz yıl 12’si bakanlık düzeyinde olmak üzere toplam 24 ülkeden katılımın olduğu İzmir İş Günleri’ne bu yıl en önemli ticari partnerlerimizden Çin Halk Cumhuriyeti ve 21’i bakanlık düzeyinde olmak üzere 39 ülkeden toplam 168 delegasyonun katılması bekleniyor.

İş Günleri’nde ülkeler arası ticari faaliyetleri güçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıların ilk gününde; katılımcı ülkelere Türkiye ve İzmir ekonomisinin olanakları, ticari potansiyeli, iş birlikleri ve teknik alt yapıları tanıtılacak. Konuk bakanların ve teknik heyetlerin katılacağı oturumda; Ticaret Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Eximbank sunumlar yapacak.  

Katılım gösteren ülkeler, İzmir ve Türkiye’deki yatırım fırsatları konusunda bilgi sahibi olacağı gibi kendi ülkelerindeki yatırım fırsatlarını da aktarma olanağı bulacak. İlk gün sunum yapacak ülkeler arasında Senegal, Maldivler, Butan, Gambiya, Macaristan, Ekvador ve Makedonya bulunuyor.

 

Türkiye – Çin Halk Cumhuriyeti İş Forumu

Toplantıların ikinci gününde ise; Modern İpek Yolu Projesi  “Bir Kuşak Bir Yol” başta olmak üzere Çin-Türkiye ticari ilişkileri görüşülmesi ve iki ülkenin yerel belediyeleri arasındaki iş birliklerinin planlanması amacıyla Çin Halk Cumhuriyeti İş Forumu düzenlenecek.

Bu oturumda, Türkiye’nin en önemli ihracat partnerlerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti ile ülkemiz arasındaki iş birliği ve yatırım fırsatları değerlendirilecek. Ayrıca Modern İpek Yolu Projesi “Bir Kuşak Bir Yol” konusunda yapılacak atılımlar görüşülecek. Toplantıların sonunda, Türkiye’de faaliyete geçen ilk Çin bankası olan Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC)’nin Türkiye temsilciliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sichuan Havayolları arasında iş birliği ve ticaret anlaşmalarının da imza töreni gerçekleşecek.

05 - 06 Eylül’de Swissotel Büyük Efes’te düzenlenecek İzmir İş Günleri’yle birlikte İzmir Enternasyonal Fuarı, 88.yılında da katılımcılara yeni yatırım fırsatları sunan bir “uluslararası ticaret platformu” oluşturmakla birlikte 21.yüzyılın en önemli atılımlarından biri olan Modern İpek Yolu Projesi’ne de önemli katkılar sağlayacak.

 

 

 

 

FUAR HAKKINDA

88. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
KÜLTÜRPARK

06 - 15 Eylül 2019