T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen; dünyanın en köklü uluslararası fuarlarından biri, ülke tarihinin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 04-08 Eylül 2020 tarihleri arasında Kültürpark’ta 89. kez kapılarını umuda, neşeye ve coşkuya açtı.

Zor koşullara rağmen düzenlenerek 88 yıllık serüvenine devam eden Türkiye’nin ilk fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı, dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle yoğun sağlık önlemleriyle katılımcı ve ziyaretçileri ile buluştu.

İkinci Dünya Savaşı döneminde bile aralıksız olarak devam eden İzmir Enternasyonal Fuarı, dünyaya umut olma konusundaki tarihi misyonunu sürdürerek pandemi döneminde de kapılarını ziyarete açtı ve fuarın coşkusu İzmir’den dünyaya yayılarak zor günlere umut oldu.

Her yıl farklı kültürlere ev sahipliği yapan, bu yıl “Akdeniz” ana teması, “Mavi Kıta” konsepti ve “Fuar Akdeniz gibi yaşam dolu ve renkli, umutlu ve coşkulu, sıcak ve eğlenceli” sloganlarıyla düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, 5 gün boyunca Kültürpark’ta fuar misafirlerine Akdeniz kültürünü yaşattı.

İzmir Enternasyonal Fuarı 89. kez Kültürpark Lozan Kapısı’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan, Ticaret Bakanı Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) Rıfat Nalbantoğlu, İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Kamil Okyay Sındır, Kani Beko, ilçe belediye başkanları, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve davetliler katıldı.

Tamamı ücretsiz olan konser, tiyatro, sinema gösterimleri gibi fuar etkinlikleri; bu yıl sosyal mesafenin korunması, maske ve dezenfektan kullanımı gibi pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi.

Bu yıl Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenen konserler, İzmir Senfoni Orkestrası eşliğinde rock müziğin sevilen grubu Mor ve Ötesi ile başladı; sonraki günlerde Ozbi, Gülce Duru, Gazapizm, Anadolu Ateşi, Ufuk Beydemir, Buray, Hüsnü Şenlendirici, Halil Sezai gibi sevilen sanatçı ve gruplarla devam etti.

Ayrıca tiyatro, sinema, dans gösterileri, pandomim, palyaço gösterisi gibi çeşitli sokak gösterileri, Akdeniz lezzetleri ve müzikleriyle ziyaretçilerine dolu dolu beş gün yaşatan fuar; düzenlendiği süre boyunca kente hareket getirdi ve İzmirlilere Akdeniz gibi sıcak, eğlenceli, umutlu, coşkulu ve renkli günler yaşattı.

İzmir Enternasyonal Fuarı, her yıl heyecanla beklenen etkinlikleri ve yarattığı kültürler arası etkileşim ortamı ile gelecek yıl 90. kez katılımcı ve ziyaretçileriyle buluşacak.


İzmir İş Günleri

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında ve T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen en önemli organizasyonlardan biri olan İzmir İş Günleri, 3-4 Eylül tarihlerinde ilk kez online olarak “Mavi Kıta Akdeniz’de Birlikteyiz” teması ile gerçekleşti.

Bu yıl “Mavi Kıta Buluşması” olarak adlandırılan, Akdeniz kentleri arasındaki iş fırsatlarının değerlendirilmesi hedeflenen İzmir İş Günleri’nde lojistik, tekstil, deniz taşımacılığı, sanayi, tarım ve e-ticaret gibi sektörlerin temsilcileri arasında, bakan ve bakan yardımcıları seviyesinde görüşmeler yapıldı. Katılımcılar, özellikle pandemi sonrası dönemde Akdeniz ülkelerinde üretim ve tüketim potansiyellerinde artış kaydedilmesi beklenen sektör ve ürün grupları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Türkiye için “uluslararası ticaret platformu” niteliğinde olan İzmir İş Günleri ile İzmir Enternasyonal Fuarı, yüz yıla yaklaşan ticari misyonunu yerine getirerek katılımcılara yeni ticaret kapıları açmaya devam edecek.

FUAR HAKKINDA

89. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
KÜLTÜRPARK

04 - 08 Eylül 2020