KATILIMCI GENEL BİLGİLERİ

Ticaret hacmi yüksek olan sektörlerin gelişimini teşvik eden İzmir Enternasyonal Fuarı, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana sahip olduğu “ticaret öncüsü” konumunu güçlendirmeye devam ediyor.

88.’si düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl, partner ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ni, odak ülke olarak Hindistan’ı ağırlıyor. Kahramanmaraş ve İstanbul ise bu yılın Onur Konuğu İlleri olarak fuarda yer alıyor.

 

88.İzmir Enternasyonal Fuarı Katılımcı İlleri

Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir,  Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak olmak üzere bu yıl 20 katılımcı ili ağırlayan İzmir Enternasyonal Fuarı 88. kez bölge ve ülke ekonomisini canlandırmaya katkıda bulunacak.

Bu yıl Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Onur Konuğu İli olarak yer alıyor. 2 numaralı holde fuara katılan İstanbul; kültürünü, kentin güzelliklerini, ekonomik faaliyetlerini katılımcı ve ziyaretçilerle buluşturuyor. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanan fuarın diğer Onur Konuğu İli Kahramanmaraş çeşitli etkinliklerle İzmir Enternasyonal Fuarı’na renk katıyor. Kendine özgü lezzetleri başta olmak üzere geleneksel ürünlerini sergileyecek Kahramanmaraş’ın da fuarda büyük ilgi görmesi bekleniyor.

 

Onur Konuğu İller:  İstanbul / 2 No’lu Hol  -   Kahramanmaraş / 1-B Hol  

 

88.İzmir Enternasyonal Fuarı Katılımcı Ülkeleri

Ticari Katılımcılar

  • Çin (Partner Ülke)
  • Hindistan (Odak Ülke)
  • Benin
  • Endonezya
  • Gambiya
  • Gana
  • Irak
  • Kamerun
  • KKTC
  • Sudan

 

Partner Ülke:  Çin Halk Cumhuriyeti   (6-10 Eylül / 2. Hol)

Çin Halk Cumhuriyeti;  teknoloji, bilim, inovasyon, telekomünikasyon, yapay zeka, asansör sistemleri, nükleer enerji ile enerji sistemleri, altyapı çalışmaları gibi sektör kollarıyla 60’ın üzerinde firma ile fuara katılıyor. Dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi olarak görülen Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlar da İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yer alıyor. Stantlarda ayrıca elektrik motorları, alternatör, jeneratör, su pompaları gibi endüstriler bulunuyor.

Odak Ülke: Hindistan  (6-10 Eylül / 1-A Hol)

Hindistan; tekstil, yapı, dizayn, enerji, telekomünikasyon, dijital teknoloji gibi sektör kollarıyla, kendilerine özgü el sanatlarıyla ve 40’ın üzerinde firma ile fuara katılıyor.

Ayrıca 2 No’lu Hol’de İnovasyon Sponsoru Vestel, en yeni ve son teknoloji ürün modellerini fuar misafirlerine sunuyor. Aynı holde ayrıca eğitim, tekstil, yapı, sağlık sektörlerinden katılımcılar, odalar ile dernekler bulunuyor. 3 No’lu Hol’de ise; İzmir’in ilçe belediyeleri ve kamu kuruluşları yer alıyor.

 

İzmir İş Günleri (5-6 Eylül 2019-Swissotel Büyük Efes)

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamındaki en önemli organizasyonlardan biri de T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen İzmir İş Günleri’dir. İzmir İş Günleri’nde delegasyonlar arasında ve bakanlar seviyesinde iş görüşmeleri yapılarak ikili ticaret anlaşmaları imzalanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl 12’si bakanlık düzeyinde olmak üzere toplam 24 ülkeden katılımın olduğu İzmir İş Günleri’ne bu yıl, en önemli ticari partnerlerimizden Çin Halk Cumhuriyeti ve 21’i bakanlık düzeyinde olmak üzere 39 ülkeden 168 delegasyonun katılması bekleniyor.

 

B2B Görüşmeler

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ilk 5 gün boyunca katılımcımız olan ülke ve sektör temsilcileri için ikili iş görüşmeleri (B2B görüşmeler) organize ediliyor. Bu görüşmelerde; farklı ülkelerden gelen yabancı katılımcılar ile yerli katılımcılar, kendi stantlarında bir araya gelerek önemli iş bağlantıları kuruyor.

İzmir İş Günleri ve fuarın ilk 5 günü yapılan B2B görüşmelerle birlikte İzmir Enternasyonal Fuarı 88.yılında da katılımcılara yeni yatırım fırsatları sunan bir “uluslararası ticaret platformu” yaratmayı hedefliyor.

FUAR HAKKINDA

88. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
KÜLTÜRPARK

06 - 15 Eylül 2019