Sanatın ve sanatçının amiral gemisi: İzmir Enternasyonal Fuarı

Sanatın ve sanatçının amiral gemisi: İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm gücü ve ihtişamı ile kentin dinamiğini artırmaya devam ediyor.

Ticari kimliğinin yanı sıra, sanata ve sanatçıya verdiği değerle de ön plana çıkan İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleşen “Sinema Burada Festivali” bu yıl 20’nci kez düzenleniyor. Sinemasever, ödüllü festival filmlerini izlemek için Kültürpark’ta buluşuyor.

Sinema dünyasının vazgeçilmezi olan Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 20’nci kez Kültürpark’ta gerçekleşiyor. Toplam 10 filmin gösterimi, fuarın beyaz perdesinde gösteriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlen 20. Sinema Burada Festivali, İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor. Festival kapsamında yapılan söyleşilerde ise sinemaseverler, gösterimlerin yanı sıra filmler hakkında değerlendirme yapabilmek için oyuncu ve yönetmenler ile bir araya geliyor.

Fuar, İzmir’in nefesi

Festivalin ilk söyleşisi, İstanbul Film Festivali ardından İzmir’de ilk kez gösterilen Cemil Şov oldu. Film gösterimi ardından Yönetmen Barış Sarhan, oyuncular Cezmi Baskın ve Ozan Çelik izleyenler ile buluştu. Filmin yapım aşamasından sonra ilk kez izleyen usta oyuncu Cemil Baskın, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın sanatın ve sanatçının buluşma noktası olduğunu belirterek şunları söyledi:  

Her İzmirli gibi, bu ülkenin her vatandaşı kadar anımız var fuarda. İzmir için çok şey ifade ettiğini görüyorum, duyuyorum yıllardır. İzmir’in nefesi, akciğeri… Çok bir şey değişmedi eskiden beri. Pek de değişecek gibi görünmüyor. Fuarda sayısız oyun oynadık. Fuar zamanı Kültürpark ülkenin en popüler yeri olurdu. Ülkenin dört bir yanından akın akın insan gelirdi. Bu sene, eski gelenekleri canlandırmak için hamleler yapılmış. Özellikle gençlerde bu algının yaratılmaya başlandığını görüyorum”.

İzmir, “kültür, sanat” anlamında Türkiye’nin amiral gemisidir

Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi senaryo ve en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü alan “İnsanlar İkiye Ayrılır” filminin yönetmen ve senaristi Tunç Şahin, İzmir’e genellikle film festivalleri ve kısa film gösterimleri nedeniyle geldiğini söyledi. Şahin sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Maalesef ki İzmirli değilim, bir sanatçı olarak hep İzmirli olmak istedim. İzmir, kültür sanat anlamında çok uzun yıllardır Türkiye’nin amiral gemiliğini yapmış bir şehirdir. Bence, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen etkinliklerin çeşitliliği ve herkese hitap ediyor oluşu çok önemli… Şu anda açık alandan gelen sesleri dinlediğimizde caz müzikten rap müziğe kadar geniş bir yelpazede pek çok etkinliği yan yana görebiliyoruz. Fuarda olmak, bu havayı solumak çok keyifli benim için. Bu yıl 90’ncı yaşını kutlayan İzmir Enternasyonal Fuarı, dilerim ki daha nice yıllarını kutlar ve biz fuarın 100’üncü yılında yine burada röportaj yaparız” dedi.

“İlk defa geldim, çok etkilendim”

Birmingham Cine Excess Film Festivali’nde 2020 yılında en iyi film ödülünü alan “Av” adlı film, İzmir Enternasyonal Fuarı “Sinema Burada Festivali” kapsamında 7 Eylül’ de İzmirli izleyicisiyle buluştu. Filmin başrol karakterlerinden Ayşe’yi canlandıran oyuncu Billur Melis Koç, İzmir Enternasyonal Fuarı’na ilk defa geldiğini söyledi. Koç sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Bugüne kadar fuar hakkında hep duyumlarım olmuştu ancak, fuarın yalnızca ticaret fuarı olduğunu düşünürdüm. Oysa fuar alanına girdiğim andan itibaren atmosferden çok etkilendim. Her yerde etkinlik var. Biz de burada ekip olarak filmimizin gösterimi için bulunuyoruz. Özellikle söylemek istediğim bir şey var. İzmir’e adım attığım andan itibaren çok iyi karşılandık. Ortam çok güzel şenlik alanı gibi… Her şey için çok teşekkür ederiz”.

İzmir seyircisinin dinamiği farklıdır

Filmin yapımcısı olan Tolga Topçu ise, “İzmir Enternasyonal Fuarı’na ilk defa geliyorum. Tabi ki fuarın adını çok kez duydum. Kültürpark’ı da daha önce gezdim. İzmir’in bağında, bahçesinde daha önce pek çok kez reklam filmi çekmek için bulundum. Bu gün İzmir seyircisiyle buluşacağımız için çok heyecanlı ve mutluyum. İzmir seyircisinin dinamiği farklıdır. Burada çok güzel karşılandık” dedi. 

90. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleşen “Sinema Burada Festivali” bu yıl da ödüllü senarist ve yönetmenleri ağırlarken; film gösterimleri ve söyleşileri ile izleyiciden büyük ilgi gördü. 4 Eylülde başlayan zengin programda Cemil Şov, İnsanlar İkiye Ayrılır, Av film söyleşileri gerçekleşti. Festivalde gerçekleşen ödüllü filmler şöyle:

9,75 (2021 Dhaka - En İyi Erkek Oyuncu Nejat İşler, 2021 Snowdance - En İyi Film, En İyi Senaryo, São Paulo International Film Festival Yeni Yönetmenler Bölümü, Ciudad de Mexico International Film Festivali En İyi Film), Av (2020 Birmingham Cine Excess - En İyi Film) İnsanlar İkiye Ayrılır (2020 Antalya - En İyi Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nezaket Erden), Minari (Akademi Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Sundance Film Festivali - 2020 Büyük Jüri Ödülü), The Father (Akademi Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo),

Küçük Anne isimli film ise, İstanbul Film Festivali ardından İzmir’de ilk kez İzmir Sanat Merkezi’nde gösterildi. 20. Sinema Burada Festivali, beyaz perde kapanışını 8 Eylül Çarşamba günü Kar Kırmızı ve Direniş filmleri ile yapacak.